Bunları Biliyor Muydunuz?

Seramik Karo Türleri

Seramik Karo Türleri

Seramik Karo Türleri

 

Kullanım yerleri ve dayanıklılıklarına göre 3 tür seramik karo bulunmaktadır. 

1) YER KAROSU 

Çok yüksek sıcaklıkta fırınlanmış karodur. Bu sebepten dolayı duvar karolarına göre daha sert ve daha dayanıklı, aynı zamanda su emme kapasitesi daha düşüktür. İstenildiği takdirde duvarlarda da kullanılabilir. Duvar karosuna göre daha ağır olan yer karosu, darbelere karşı çok dayanıklı ve yük taşıma kapasiteleri daha yüksektir. Kullanım alanına göre yer karosu seçiminde kaymazlık ve aşınma dayanımı sınıfları dikkate alınır. Bu tür karolardaki kaymazlık sınıfları ve aşınma dayanımı farklılık gösterebilir.

2) DUVAR KAROSU 

Yer karosuna göre daha hafif olan duvar karosu, daha düşük ısılarda fırınlandığı için yer karolarına göre daha fazla su emme kapasitesine sahiptir. Bu nedenle yer karolarına göre darbe dayanımı daha az, yalnız iç mekân duvar yüzeylerinde kullanımına uygun karo türüdür. Yerde kesinlikle kullanılmamalıdır. Monoporoza ve çift pişirim olarak iki guruba ayrılır, ancak her iki yöntemle de üretilen duvar karolarının teknik özellikleri aynıdır.

3) SIRLI GRANİT KARO 

Diğer iki türden farklı olarak hamuruna katılan çeşitli tanecikler ve pişirme ısısı olarak farklılık gösteren karo türüdür. Diğer iki seramik türüne göre daha dayanıklı, su emme kapasitesi çok daha düşüktür. İç ve dış mekânlarda rahatlıkla kullanılabilir. Bu karonun yüzeyi su geçirimsiz bir tabaka ile kaplanmı ştır. Bu su geçirimsiz tabaka “sır” olarak adlandırılır, renk, desen, dekor gibi karoya estetik de ğer katan unsurlar bu sır tabakasına tatbik edilir. Bu tabakanın fiziksel dayanımı özellikle a şınmaya dayanımı karonun fonksiyonellik ve estetikliğinin devamlılığı için önemlidir, yere döşenen tüm sırlı karolar için kataloglarda verilen aşınma değerlerine dikkat edilmeli önerilen döşeme alanlarına göre karo seçimi yapılmalıdır.